Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Jaka kasza dla dziecka? @ Evening_tao / Freepik
Wśród mnóstwa kasz i kaszek dostępnych w sklepach łatwo jest się pogubić szukając pierwszej kaszki dla niemowlaka. Jako młody rodzic wchodzący na drogę rozszerzania diety maluszka z pewnością zastanawiasz się jaka kasza dla dziecka będzie najlepsza. Najłatwiejszym wyborem jest sięgnięcie po specjalnie stworzoną dla dzieci kaszkę błyskawiczną lub kleik, których nie trzeba gotować. Wystarczy zalać ciepłą wodą lub mlekiem i gotowe. Jednak takie kaszki to nie prawdziwa kasza. Różnią się od niej pod wieloma względami, ale przede wszystkim tym, że zawierają sztuczne witaminy i minerały, które są słabiej przyswajalne przez organizm niż naturalne.
Kaszki błyskawiczne to produkty poddawane bardzo wielu obróbkom, podczas których tracą większość wartości odżywczych. Z tego względu są wzbogacane przez producentów syntetycznymi witaminami i minerałami. Dodatkowo bardzo często zawierają one sztuczne aromaty, barwniki i cukier. Podczas rozszerzania diety lepiej więc wybierać te, które nie zawierają zbyt wielu dodatków, a przede wszystkim są bez cukru i bez mleka. Najlepiej jednak od samego początku sięgać po prawdziwe pełne wartości kasze naturalne. Jeśli są one za grube dla dziecka wystarczy je po ugotowaniu zblendować. Gdy maluch już się z nimi oswoi możesz dodawać do nich przetarte lub blendowane owoce czy warzywa.
Według obecnych zaleceń ekspertów rozszerzanie diety niemowlaka powinno nastąpić pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia dziecka. W tym okresie dziecko najchętniej próbuje nowości i akceptuje nowe smaki. Po 4. miesiącu malcowi może już nie wystarczać samo mleko i właśnie wtedy jest najlepszy czas, aby zacząć podawać mu inne pokarmy. Dla dziecka samo jedzenie łyżeczką to już duża nowość. Jeśli nie jest jeszcze na to gotowe poczekaj z rozszerzaniem diety. Rozszerzanie zacznij od podania dziecku kilku łyżeczek jednego rodzaju warzywa w porze obiadowej. Kontynuuj podawanie tego samego rodzaju warzywa przez kilka 3-4 dni. W ten sam sposób wprowadzaj kolejne warzywa, pojedynczo przez kilka dni to samo. Gdy malec zaakceptuje ich smak i nauczy się jedzenia z łyżeczki nadchodzi czas na podanie mu pierwszych produktów zbożowych, czyli kaszek. Najpierw podaje się dziecku niewielkie ilości kaszek bezglutenowych robionych na mleku modyfikowanym lub odciągniętym z piersi bez żadnych dodatków smakowych w postaci owoców, warzyw, a tym bardziej cukru.
Pamiętaj, aby tak jak warzywa, podawać je dziecku łyżeczką. Nie rób wodnistych kaszek do butelki, bo taka forma podawania kaszy przyczynia się do późniejszej otyłości u dzieci.
Kaszki dzielą się na:
Bezglutenowe: kasza kukurydziana, jaglana, gryczana, ryż, komosa ryżowa.
Glutenowe: żyto, jęczmień, owies pszenica i jej odmiany takie jak orkisz, kuskus, kasza manna, pszenica durum.
Gluten to białka roślinne znajdujące się w niektórych zbożach, które mogą powodować silne alergie. Uczulenie na gluten objawia się przede wszystkim biegunką, wymiotami, wysypką, atopowym zapaleniem skóry. Takie same objawy gluten może powodować u chorych na celiakię. Jednak cieliakia, czyli choroba trzewna jest uwarunkowana genetycznie i sposób wprowadzania do diety dziecka glutenu nie ma wpływu na jej wystąpienie w przyszłości.
Według obecnych zaleceń gluten możesz wprowadzać do diety dziecka tak samo jak kaszki bezglutenowe po ukończeniu przez dziecko 4. miesiąca życia, ale nie później niż przed ukończeniem przez nie 12. miesiąca. Wcześniejsze zalecenia nakazywały przez pierwszy miesiąc dodawać po jednej małej łyżeczce kaszy glutenowej do kaszki bezglutenowej, następnie przez kolejny miesiąc dodawać już dużą łyżkę kaszki. Następnie gdy dziecko zaakceptuje gluten podawać mu już pełny posiłek składający się wyłącznie z kaszki z glutenem. Obecnie nie jest już wymagane tak dokładne przestrzeganie tego schematu, niemniej jednak podczas wprowadzania glutenu do diety dziecka należy robić to stopniowo i dokładnie obserwować reakcje dziecka. Nie wprowadzaj więc w tym samym czasie żadnych nowych owoców czy warzyw. Zacznij od podania dziecku jednej łyżeczki kaszki z glutenem i np. po tygodniu zwiększ ilość o kolejną łyżeczkę itd.
Rozszerzanie diety możesz zacząć od podawania kaszek błyskawicznych, których nie trzeba gotować, wystarczy dodać ciepłą wodę lub mleko i wymieszać. Jednak docelowo najzdrowsza dla dziecka jest kasza jak najmniej przetworzona, która zawiera naturalne witaminy i mikroelementy (kaszki błyskawiczne są nimi sztucznie wzbogacane, ponieważ tracą je podczas obróbki).
Kasza kukurydziana – Powstaje na skutek łamania ziaren kukurydzy. Jest najczęściej wybierana jako pierwszy stały posiłek dla niemowląt, ponieważ jest bezglutenowa i lekkostrawna. Zawiera żelazo oraz luteinę, która pozytywnie wpływa na wzrok.
Ryż – jest lekkostrawny i bezglutenowy. Ryż brązowy zawiera magnez, żelazo oraz witaminy PP i B1. Ryż absorbuje wodę, więc może powodować zaparcia. Warto podawać go dziecku w czasie biegunek, ale gdy malec jest zdrowy lepiej nie przesadzać z jego ilością.
Komosa ryżowa (quinoa) – to pseudozboże nie zawiera glutenu, za to jest bogatym źródłem magnezu, żelaza, wapnia, fosforu, miedzi i witamin z grupy B. Zawiera również błonnik, który zapobiega zaparciom i wspomaga układ trawienny oraz oczyszcza organizm z toksyn. Przed gotowaniem pamiętaj, aby komosę dokładnie wypłukać.
Kasza jaglana – ta niezwykle wartościowa kasza powstaje z nasion prosa. Jest bezglutenowa. Zawiera bardzo duże ilości błonnika, białka, żelaza, miedzi, cynku i krzemu oraz witamin B1, B2 i B6. Zapobiega anemii, chroni układ nerwowy, działa przeciwzapalnie, więc warto ją podawać dziecku w czasie infekcji.
Kasza gryczana – powstaje z nasion gryki, nie zawiera glutenu. Ciemna kasza jest dodatkowo prażona, dla dzieci natomiast bardziej lekkostrawna i lepiej przyswajalna jest biała kasza gryczana, czyli niepalona. Zawiera duże ilości błonnika oraz białko, magnez, potas, wapń, żelazo i fosfor, a także witaminę B1 i PP.
Kasza orkiszowa – powstaje z pradawnej odmiany pszenicy i w przeciwieństwie do niej zawiera mnóstwo cennych składników i wartości odżywczych. Zbierany jest wraz z łuską, co pozwala mu zachować cenne składniki, zawiera też glutem, ale w bardzo małej ilości. W jego skład wchodzą żelazo, magnez, wapń, fosfor, krzem oraz witaminy A, D, E, B1, B2 i B6.
Kuskus – uzyskuje się go z pszenicy durum. Ma najmniej błonnika ze wszystkich kasz, a najwięcej białka i węglowodanów, dzięki czemu jest bardzo dobrym źródłem energii.
Kasza manna – to lekkostrawna, glutenowa, gładka kaszka powstająca z przemiału pszenicy na mąkę. Zwykle jest ona pierwszym glutenowym posiłkiem wprowadzanym do diety niemowlaka. Zawiera spore ilości magnezu oraz jodu. Ma działanie lekko zapierające, więc można ją podawać dziecku przy biegunkach.
Kasza jęczmienna – jej najpopularniejsze odmiany to kasza perłowa i pęczak. Zawiera gluten oraz duże ilości błonnika, magnezu, żelaza, witamin B1, B6 i PP.
Kasza owsiana – owies najczęściej spożywamy w postaci płatków owsianych, ale warto wybierać kasze, które są mniej przetworzone i przez to bogatsze w witaminy i składniki odżywcze. Kasza owsiana zawiera duże ilości żelaza, wapnia, magnezu, cynku, witamin z grupy B i kwasu foliowego. Usprawnia trawienie, zapobiega zaparciom i wpływa korzystnie na prawidłowy skład mikroflory jelitowej.
Kasza dla dziecka może być świetnym daniem samym w sobie zwłaszcza ugotowana na mleku krowim czy roślinnym. Możesz do niej także dodać ulubione owoce lub warzywa ugotowane lub surowe, w kawałkach, zmiksowane lub starte na tarce. Grubość kawałków możesz modyfikować w zależności od możliwości dziecka. Kaszkę możesz więc zrobić na słodko lub wytrawnie, może ona być też świetnym dodatkiem do zup, dań obiadowych z warzywami i mięsem lub rybą, a także sosem. Kaszą możesz też zagęszczać przeciery warzywne czy owocowe lub miksowane obiadki domowej roboty. Zrobisz z niej również placki, ciastka czy kotlety.
Kaszę gotuj na gęsto tak, by wchłonęła całą wodę, najlepiej w proporcji 1:2 (jednak część kaszy na 2 części wody). Grube kasze (gryczana, , które są najbardziej wartościowe mniejszemu dziecku możesz zmiksować razem z owocami lub warzywami na gładką masę.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Agata15 2022.02.18 11:40
ja kupuję kaszki Helpa, i wcina cała rodzina na kolacje np.jaglana na słodko z dżemem, rzeczywiście super opcja!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.